Barion Pixel
A weboldalon cookie-kat használunk, hogy biztonságos böngészés mellett a legjobb felhasználói élményt nyújthassunk. :) Bővebb információ

Ekcéma: milyen hatóanyagokra figyelj?

Mi az az ekcéma?
Az ekcéma fajtái
Legjobb hatóanyagok ekcémára
Tiltólistás hatóanyagok ekcémára

Mi az az ekcéma?

Az ekcémát a kipirosodó, majd egyre durvább felületű bőrről lehet felismerni, mely foltokban szokott kijönni a testünkön. Az oka minden esetben a bőr valamilyen szintű gyulladt állapota. Attól függetlenül, hogy külső vagy belső tényezők váltják ki, az eredmény mindig bőrgyulladás. A hámréteg irritált, száraz és vörös, emellett viszket. Ezzel pedig könnyen ördögi körbe keveredhetünk, mert ha az enyhén gyulladt, száraz felületet vakarjuk, akkor a mikrosebekbe baktériumok és vírusok kerülhetnek, melyek elszaporodnak és komolyabb fertőzést okoznak. Ezzel persze azonnal elérjük a kellemetlen tünetek fokozását és terjedését.

Ezt már subakut, sőt, komolyabb esetben tartós, krónikus ekcémának tekinthetjük. Hiszen ha a bőr betegsége fokozódik, és a gyógyulás kitolódik, sőt, a tünetek állandósulnak, akkor már nem akut ekcémáról van szó. 

Az ekcémának rengeteg kiváltó oka lehet. Szerencsés vagy, ha meg tudod szüntetni az ekcéma okát. A lényegi megoldás természetesen az, ha megtalálod, hogy mi okozza a tüneteket. De vannak az ekcémás bőrnek olyan jellemzői, melyekre fókuszálva, megkönnyítheted az életed! Bizonyos dolgokat érdemes szem előtt tartani és a rutinba építeni, ha ekcémás a bőröd!

Az ekcéma fajtái

Az ekcémákat sokféleképpen lehet csoportosítani. Például az ekcéma lehet exogén és endogén, ez azt jelenti, hogy külső vagy belső probléma is okozhatja. Az exogén ekcéma esetében mindig valamilyen külső tényező okozza a problémát, az érzékeny bőr kipirosodik. Ezt a bőrre kerülő allergének vagy más, irritáló anyagok okozzák. Az endogén ekcémát valamilyen belső tényező okozza, ennek is lehet allergia az oka.

Irritatív és allergiás ekcémát is megkülönböztethetünk, itt a bőrpírt és viszketést, illetve a hólyagocskák megjelenését kiváltó ok alapján határozzuk meg, hogy melyik csoportba tartozó ekcémáról van szó. Az irritatív ekcéma esetében tehát nem olyan külső tényező okozza a tüneteket, amelyre allergiásak vagyunk. Ha belegondolsz, irritációt tudnak okozni a különböző vegyszerek és más anyagok is. 

Az érzékenység, kiszáradás miatti ekcéma nagyon gyakori. Ilyenkor kiszárad a bőr, például mert kevesebbet hidratáltál, mint kellene, vagy nem megfelelő anyagokat kentél rá, és az egyébként is érzékeny vagy száraz bőröd így reagált a külső hatásokra. A kiszáradás miatti ekcéma könnyebben kezelhető, hiszen itt az ok könnyen felismerhető és megszüntethető. 

Hiszen ebben az esetben a száraz bőr sérülése, felülfertőződése fokozta tovább a helyzetet, a kellemetlen tüneteket, de a kiváltó ok nem bonyolult. Van néhány olyan szabály, melyet ekcémára hajlamos, érzékeny és száraz bőr esetén érdemes betartanod, ezekre nemsokára kitérünk. 

 

Hogyan függ össze az ekcéma és a bőr pH-értéke?

Fontos, hogy tudd, a bőrt egy savköpeny védi, melynek feladata a baktériumok és a vírusok távoltartása, elpusztítása. Ezért az egészséges állapotú bőr pH-értéke enyhén savas, 4,6-5,5 közötti. Az ekcémás bőr pH-ja pedig jellemzően lúgos irányba tolódik el. Ezért érdemes odafigyelned arra, hogy mivel ápolod a bőröd, főleg ekcéma esetén. 

Érdemes enyhén savas anyagokat használni, de a konkrét hatóanyagokról és krémekről úgyis írunk, csak görgess lejjebb! Fontos, hogy kerüld a szappant, mert a szappan eltávolítja ezt az egészséges savköpenyt, sőt, ha már kialakult ekcémád van, akkor tovább rontja a bőr pH-értékét, hiszen a szappan lúgos.

Érdemes arra is odafigyelni, hogy mennyire kemény a víz a környékeden, mert jellemzően a kemény víz lúgos tud lenni, tehát nem tesz jót a bőrödnek a hosszú fürdés vagy zuhanyzás. Érdemes pár csepp olajat tenned a fürdővizedbe, és fürdés után a megfelelő testápolót és krémeket használnod a bőrödre, melyek enyhén savas irányba viszik el a bőröd pH-értékét. 

Ekcéma krém: milyet használj?

Milyen krémeket javaslunk ekcémás bőrre? A legfontosabb, hogy légy tisztában az alapanyagokkal és a hatásukkal. Mert ha tudatosan ápolod az ekcémás, vagy arra hajlamos bőrödet, akkor nagyon jó eredményeket érhetsz el!

Ezek a legjobb hatóanyagok ekcémára

Ekcéma esetén, ahogy a pH-értékkel kapcsolatosan említettük, a bőr természetes védelmének megőrzése vagy visszaállítása az egyik legfontosabb. Ezért például kifejezetten nagy figyelmet kell szentelni a ceramidoknak. A ceramidok a bőr természetes védőrétegét támogató lipidek. Ekcéma esetén például ezeknek a fontos lipideknek számottevően csökken a mennyisége, ez pedig a bőr kiszáradásával és az ehhez kapcsolódó diszkomfortérzettel jár.

A ceramid tartalmú krémek tehát nagyon jó megoldást nyújtanak ebben a helyzetben. Például a Renewal oat therapy regeneráló arckrémünk, melyben zabolaj található. A zabolaj tele van antioxidánssal és táplálja, hidratálja a bőrt. Segít visszaállítani a bőr megfelelő lipidtartalmát. A megfelelő lipidtartalom pedig a bőrvédőgát állapotát is regenerálja.

Minden ceramid tartalmú termék, valamint maga a zabolaj nagyszerű döntés lehet. A PHA tartalmú termékekre is érdemes odafigyelned, mert ez a gyengéd hámlasztó hatóanyag jótékony hatással van a pH értékre, segít megszabadulni a száraz, hámló foltoktól és emellett nagyszerű hidratáló is. Az olajok általában jót tesznek a bőr lipidszerkezetének. Azonban az egyes növényi olajok sűrűséget, összetétele, állaga eltérő lehet, ezért a kozmetikai célok is különböznek, melyekre fel lehet használni őket. Ezért nem mindegy, hogy mikor milyen olajat használunk. Ekcéma vagy arra hajlamos bőr esetében a már említett zabolaj, a ligetszépe olaj, a jojoba olaj nagyon jó bőrápoló lehet. Az olivaolaj, a sheavaj is nagyon-nagyon jó alapanyagok. 

A panthenol tartalmú krémek csökkentik a gyulladást, és javítják a bőr hidratáltságát, ezért erre a hatóanyagra is igent mondhatsz, amikor összetevők mentén keresel krémeket a problémádra. Ezért például a kézfejen megjelenő ekcéma jellegű tünetekre kifejezetten ajánljuk például a Pihe-puha panthenolos krémet. 

Fontos még a vízmegkötő anyagok használata is. Például a szinte aduásznak számító hialuronsav is jót tesz ilyenkor a bőrnek. De a betain vagy a glycerin is nagyon fontos vízmegkötő, melyekre szükség lehet az ekcémától kiszáradó bőrnek. 

Az összetevők listáján ezeket keresd, mert jót tesznek a bőrödnek: Oenothera Biennis Seed Oil, allantoin, betaine, Simmondsia Chinensis Seed Oil, butter, ceramide, beta glucan, tocopherol,ectoin, glycerin, phospholipids, gotu cola -centella asiatica, sphingolipids, Decyl Glucoside, Glycoin, Caprylyl/Capryl Glucoside, oat, panthenol, Glyceryl Oleate, Sodim PCA, astaxanthin, Glycyrrhiza Glabra Root, phytosphingosine, Undaria Pinnatifida Cell Culture, Avena Sativa, 

Tiltólistás hatóanyagok és krémek

Nagyon fontos, hogy ekcéma esetén kifejezetten kerülni kell az illatanyagokat, sőt, még az illóolaj tartalmú szereket is. Sok esetben az általuk okozott irritáció váltja ki az ekcémás tüneteket. 

Már említettük a bőr pH -jára negatívan ható szappant, és a kemény vizet, ezekre nagyon oda kell figyelnie annak, akinek érzékeny, ekcémás bőre van. Kifejezetten kerülni kell mindent, ami száríthatja a bőrt. Pontosan ez az oka annak is, hogy a bőrt folyamatosan hidratálni kell, és egy zsírosabb állagú krémmel kell lezárni a rutint.

 Érdemes kerülnie annak, akinek a bőre ekcémás, például a propilén-glikolt, a silica-t, de magát a bőrt erősen szárító alkoholt is. 

Fontos, hogy figyelj arra, hogy mire vagy érzékeny, allergiás. például ha gyapjúallergiád van, kerülni kell a lanolin tartalmú szereket. A shea vajjal bajban lehetnek azok, akik allergiásak a latexre, míg a lecitin tartalmú kozmetikumok pedig szójaallergia esetén kerülendők.

Feketelistásak a következő összetevők: retinol és származékai, valamint a már említett illóolajok, parfümök. ethanol, mica, silica, Octocrylene, benzoyl peroxide, benzoic acid, propylene glycol, diazolidinyl urea, sorbic acid, Cocamidopropyl betaine, Sodium Lauryl Sulfate, Sodium Laureth Sulfate

Összességében tehát érdemes a természetes olajokat, fertőtlenítő és vízmegkötő hatású anyagokat választani ekcéma esetén. Mindent kerülj, amiben parfüm van. Ha szeretnéd az egész bőrápolási rutinodat összeállítani, akkor nézd meg a routin managerünket!


Kapcsolódó krémünk lehet még a zabolajos lemosónk, az érzékeny bőrre fejlesztett szemkörnyékápolónk, vagy a sejtregeneráló booster szérumunk. 

 

blog comments powered by Disqus
Az oldal tetejére