Egy csokorba gyűjtöttük a phinomságaink egyes összetevőit. Kattints bármelyik összetevőre és már olvashatod is mire is jó, miért is tesszük bele a krémekbe.
"A" Acmella kivonat, Allantoin, Argán olaj,
"B" Bambuszpor, Benzil-alkohol, Béta-glükán, Betain, Bisabolol,
"C-Cs" Chlorella Vulgaris, Cink-oxid, Csipkebogyó olaj,
"D" Damaszkuszi rózsavíz,
"E-É" Ectoin Natural, Édesgyökér kivonat, Erdei mályva kivonat,
"F" Fehérliliomolaj,
"G" Geránium bourbon illóolaj, Glycerin, Glyceryl Glucoside (Glycoin® natural) - PCHi FOUNTAIN AWARD 2018, Gromwell-gyökér,
"H" Hársfavirágvíz, Hialuronsav, Homoktövisolaj, Hydroxyethylcellulose (HEC),
"J" Jázmin virágvíz, Jojoba olaj,
"K" Klorofill, Koffein, Kokumvaj, Kókuszolaj, Körömvirág kivonat,
"L" Levendula illóolaj, Ligetszépeolaj,
"M" Makadámia olaj, MAP – C-vitamin, Marula olaj, Meggymagolaj, Muskotályzsálya illóolaj,
"N" Napraforgóolaj, Nátrium PCA (Sodium PCA-Sodium L-pyroglutamate), Neroli virágvíz (narancsvirágvíz), Niaouli illóolaj,
"O" Olívaolaj,
"P" Pálmarózsa illóolaj, Phenethyl alkohol,
"R" Répamag illóolaj, Rizskorpaolaj, Rizspor, Rozmaring kivonat, Rózsafa illóolaj,
"S-Sz" Sárgabarackmag-olaj, Selyem-protein, Shea vaj, Szemvidítófű, Sziámi benzoefa kivonat, Szkvalán, Szódabikarbóna,
"T" Tápióka keményítő, Teafa illóolaj, Teaolaj, Tripeptid-5,
"U" Ubikinon, Urea (karbamid),
"V" Varázsmogyoróvíz (Hamamelisz),
"X" Xantán,
"Z" Zöld kávé kivonat, Zöldkávé olaj, Zöld-tea kivonat
Az Acmella Spianthes a déli féltekén, trópusi környezetben honos, egész évben virágzó növény. Különlegessége bőr öregedését gátló hatóanyagaiban rejlik. Kivonatát nem csak a kozmetikai szépségápolásban, de a biofogászatban is hasznosítják (érzéstelenítés, fájdalomcsillapítás). Növényi „botoxként” is emlegetik a bőrre gyakorolt feszesítő hatása miatt. Koncentráltan képes hatni a kollagéntermelésre, segítséget biztosít a bőr eredeti szerkezetének és rugalmasságának helyreállításában.
Az allantoin egy heterociklusos növényi ureid, mely a Magyarországon is őshonos növénykék; a fekete nadálytő, a búzacsíra, a medveszőlő egyik aktív hatóanyaga. Külsőleg alkalmazva nyugtató érzést biztosít a bőrnek, ennek a hátterében az áll, hogy fokozza a bőr vérellátását, ezáltal növeli a sejtmegújulást. Hámképző tulajdonságú, serkenti a külső, elhalt bőrréteg hámsejtjeinek leválasztását. Fellazítja az eltömődött pórusokat, kioldva belőlük a felesleges faggyúmennyisséget. Ennek következtében a zsíros, mitesszeres, pattanásos és heges bőrre kifejezetten ajánlott.
A marokkói olajfa (argánfa) terméséből nyert aranysárga, jellegzetes illattal rendelkező kissé viszkózus olaj. A női szépségápolás fontos „eszköze” a mindennapokban. Vitamin (különösen az E-vitamin), fitoszterol és karotinoidtartalma miatt kiemelt szerepe van a bőrben keletkező szabadgyökök elleni küzdelemben. Zsírsavprofiljában főként palmitinsav, olajsav, linolsav, és linolénsav fordul elő, melyek tökéletes kombinációja teszi őt még különlegesebbé. A palmitinsav és az olajsav főként a száraz, érett bőr kondícionálásában hasznosul, ráadásul a külső környezeti hatásokkal (fény, oxidáció, stb.) szemben stabilizálja az olajat. A többszörösen telítetlen zsírsavak, a linolsav és a linolénsav egy részét a bőr enzimei képesek átalakítani gyulladáscsökkentő hatóanyagokokká megóvva ezzel a barrierréteget, így képes enyhíteni a bőr gyulladásos folyamatait.
A bambusz törzsének nedvéből nyert mikroszemcsés por, ökológiailag fenntartható összetevő. A bambusz egy antioxidánsbomba, mely védelmet nyújt a bőrt érintő szabadgyök reakciók ellen, többek között az UV sugárzás ellen is hatásos. Ezen felül az aknék ellen is felveszi a harcot, ugyanis nem tömíti el a pórusokat, helyette gyengéden tisztítja azokat és egy egészséges bőrfelület kiépülését támogatják. E sajátosság a benne nagy mennyiségben raktározódó szilíciumnak köszönhető. A szilícium segít feszesebben tartani a bőrt, tónusjavító és mattító. Továbbá elnyeli a bőrfelületen megjelenő környezeti szennyeződéseket és baktériumokat. Előbbi tulajdonsága miatt a vegyes és zsíros, pattanásos bőr nagyon kedveli.
A benzil-alkohol a legegyszerűbb aromás alkohol. Színtelen, enyhén aromás illatú, olajszerű folyadék, amely szabad állapotban megtalálható a málnában, a teában, a dohányban, a szegfűben és a jázminban. Észterei a balzsamfákban fordulnak elő. Elsődleges funkciója a tartósítás, a baktériumok és gombák szaporodásának megakadályozása. Érzékeny bőrűeknek okozhat irritációt.
A béta-glükán élesztők, gombák, növények és baktériumok sejtfalában megtalálható poliszacharidok. Stimulálják az immunrendszert kívülről és belülről egyaránt. Megerősítik a bőrimmunrendszerét azáltal, hogy aktiválják különböző makrofágok és más baktériumbekebelező sejtek működését. Mivel a béta-glükán egy cukormolekula ezért többféle receptorhoz is tud kötődni, mellyel különböző hatásai tudnak érvényre jutni. Az természetes immunerősítő tulajdonsága mellett támogatja a bőr saját hidratáltságának és kollagéntermelésének működését is.
A betain méltó összetevője megannyi Phi csodának kiváló hidratáló és bőrtápláló hatása miatt. Kémiai nevén trimethyl glicin, egy egyszerű ammónium só, amelyet elsőként a cukorrépából eredeztettek, de manapság már többféle növényből kinyerhető. Kedvező kémiai szerkezetének következtében képes a vízzel és egyéb molekulákkal hidrogénkötést létesíteni, utóbbiaknak növeli az oldhatósági tényezőjét. Humektáns anyagként megakadályozza a bőr túlzott vízpárolgását, növeli a hidratált bőrérzetet. Különösen jótékony összetevő az érzékeny bőr számára, mert a betain alkalmas arra, hogy egyéb irritációt okozó anyagok kellemetlen reakcióit kivédje vagy leredukálja.
A bisabolol (alfa-bisabolol) a kamilla egyik fő összetevője. A kamilla ismert a bőrre gyakorolt jótékony hatásairól, de azt kevesen tudják, hogy ez a pozitív tulajdonsága az illóolajban található bisabololnak köszönhető nem kevés százalékban. Tudományos vizsgálatok igazolják a bisabolol hidratáló, fertőtlenítő, gyulladáscsökkentő és sebgyógyító hatásait, melyek miatt az érzékeny, problémás bőr elengedhetetlen komponensének számít. Támogatja és segíti más hasznos anyagok (olajok, vitaminok, antioxidánsok) könnyebb és mélyebb felszívódását a bőrbe, ezért általa több értékes hatóanyag képes hasznosulni teljes mértékben.
A Chlorellát, a zöld színűt mikroalgát az 1890-es években fedezték fel, pontosabban a holland mikrobiológus, Martinus Willem Beijerinck kutatásainak köszönhetően látott napvilágot. Kivonatát az egysejtű zöldalga extrahálásának útján állítják elő. Dermochlorellának is nevezik, mert jótékonyan befolyásolja a bőrszerkezetet. Antioxidánsként bőrkondícionáló és védő tulajdonságot tölt be. Gazdagon tartalmaz olyan aminosavakat, melyek a dermis rostjainak és olyan fehérjéknek a felépítőegységei, melyek felelősek az antioxidáns aktivitásért.
A cink-oxid (ZnO) cink oxigénnel alkotott szervetlen vegyülete. A bőrápolásban multifunkcionálisnak tekinthető. Jó nedvszívó és antiszeptikus tulajdonsága miatt kiváló alapanyag dezodorokba, továbbá összehúzó tulajdonságú, így alkalmas sérülékeny bőrfelültre is. Fizikai fényvédelem érhető el vele, mivel képes a bőrfelületre érkező UV sugarakat elnyelődését megakadályozni.
A magyar csipkebogyónak e világon nincs párja. Színével, illatával megbabonázza az emberi szívet-lelket. Különleges sajtolási eljárás útján fontos zamatanyagi megmaradnak, melyek együttesesen biztosítanak vöröses külsőt és gyümölcsös aromát az olajnak. Gazdag esszenciális zsírsavtartalma nem csak az egészséges táplálkozásban, de a bőrápolásában is kimagasló. Nagyszámú nélkülözhetetlen zsírsavainak, mint a kétszeresen telítetlen linolsavnak és a háromszorosan telítetlen linolénsavnak köszönhetően hozzájárul a bőr nedvességtartalmának kiegyensúlyozásában, továbbá katalizátorként segíti a sejtanyagcsere működését.
Az értkékes Rosa Damascena virágából nyert hidrolátum, mely hozzájárul minden bőrtípus általános hidratáltágához. A damaszkuszi rózsa illóolaja mellett, az aromavíz is előkelő helyen szerepel a női szépségápolásban. A virágvíz hasznos vízoldékony esszenciális hatóanyagai (B3-vitamin, C-vitamin) elsősorban az érett, idősödő bőrt táplálják magas antioxidáns tulajdonságukkal, de ezeknek a komponenseknek fontos szerepvállalásuk van a száraz, irritált bőr megóvásában is. A rózsavíz megjelenése visszafogott virágos-rózsás illatával, amellyel segít harmóniát teremteni bőrünk mellett a lelkünk számára is.
Az Ectoint 1985-ben fedezte fel a német biotechnológia különböző mikroorganizmus fajok után kutatva. Vizsgálataik alapja az extremofil (szélsőséges fizikai és kémiai körülményekhez alkalmazkodott) fajok struktúrájának és tulajdonságainak megértése volt. Céljuk között szerepelt, hogy megtalálják a szélsőséges körülményekhez való alkalmazkodás okát és megoldását. Így találtak rá az Ectoinra, az extromofil mikroorganizmusok védelmezéséért és túlélésért felelős szupermolekulájára, amit a só-toleráns Halomonas elongata baktériumból kivonatolnak fermentációs eljárással. Szerepe a bőrápolásban multifunkcionális. Védelmet biztosít a káros környezeti ingerekkel, és stresszel szemben. A károsodott sejteket extrém körülmények mellett is képes regenerálni. Segít bőrünknek átvészelni a változó időjárási körülményeket, a meleg-hideg levegő hirtelen változékonyságát. Megnyugtatja az irritált, pirosodó, érzékeny bőrt.
A kínai édesgyökér a kínai hagyományos orvoslás 50 alapvető gyógynövényének egyike. A belőle készült kivonat koncentráltan tartalmaz olyan természetes hatóanyagokat, mellyel a bőr gyulladásos folyamatai enyhítők. Izoflavonoidok közül az izoricidin és az isoangustone A és a Licochalcone gyulladáscsökkentő hatásai tudományosan igazoltak. A kínai édesgyökér hatást gyakorol még az endothelin-1 nevű peptid és a foszfolipáz enzimre is, melyek a keratinocitákban vannak, ezek a bőr felületen jelenlevő sejtjeink, melyek egy erősebb UV sugárzás következtében okozhatnak foltokat, és egyenletlen bőrtónust.
Az erdei mályva egész Európában elterjedt gyógynövény, melynek különböző növényi részeit az ókor óta alkalmazzák a népi gyógyászatban. Kivonata gyengéden csillapítja a bőr gyulladásos folyamatait és enyhíti a viszkető, kipirosodásra és irritációra hajlamos bőrfelületet. Az érdes, száraz és vízhiányos bőrnek puhaságot ajándékoz, ezáltal sokféle bőrproblémára megoldást nyújt. Gyengédsége miatt a törékeny, érzékeny bőrű gyerekeknek is alkalmazható.
A fehérliliom gyógyír minden olyan bőrtípusra, ami hajlamos a foltokra, bőregyenletlenségre. A vöröslő orcák, hegek, pigment –és májfoltok visszatükrözik és jelzik bőrünk és lelkünk állapotát. A fehérliliom segít enyhíteni és hidratálni a károsodott bőrfelületet. Hosszútávon halványítja a bőrön megjelent nem kívánatos foltokat, támogatja az egyenletes bőrtónus kiépülését.
A bourbon geránium muskátli leveléből gőzlepárlással nyert kiváló minőségű illóolaj. Virágos illatával a szívillatok nemes képviselője. Bőrre gyakorolt hatása is egyedülálló: kiválóan alkalmazható bőrfertőzések és gombásodás ellen. De lehetne még sorolni: tónusjavító, összehúzó, hegesítő, gyulladásgátló, hámképző. Aromaterápiában hangulatjavítóként, görcsoldóként, lazítóként alkalmazzák.
Ez a sűrűn folyó, színtelen folyadék egy multifunkcionális alapanyaga nemcsak a natúrkozmetikai, de a teljes kozmetikai világának is. Kémiailag levezetve a glicerin egy cukoralkohol, melyben három hidrofil hidroxilcsoport tartózkodik. Erősen hidrofil jellegének köszönhetően a vízzel korlátlanul elegyedik, kiváló humektáns alapanyag. Ezernyi krémemulzió és szérum összetevője között megtalálható, mert hidratáló-vízmegkötő ereje mellett kiválóan alkalmazkodik hatóanyagtársaihoz, sőt támogatja azokaz hatásuk teljességének elérésében. Egyes növényi hatóanyagoknak kiváló oldószere, segíti a zselésítő összetevők (pl. hydroxyethilcellulóz, stb.) könnyebb diszpergálást, s kötötten az olajok és zsírok alkotórésze is. Fontos megjegyezni, hogy önmagában nem alkalmazható, mert vízfázis nélkül ellenkező hatást fejt ki a bőrben.
Glyceryl Glucoside (Glycoin® natural)- PCHi FOUNTAIN AWARD 2018 - natural, a glycerin (glycerol) és a glükóz természetes kominációjából létrejött molekula, kémiai elnevezése: glyerol glüközid. Az afrikai feltámadás növényének, a Myrothamnus flabellifolia hasznos kivonata. Ezen kívül megtalálható még cianobaktérumok (zöld-kék algák) aktív felépítőegyégei között is. A glycoin fénynek és oxigénnek ellenáll, oxidációval szemben stabil. Sejtszinten energizál, katalizátorként képes regenerálni, sőt új erőt biztosítani az idősödő sejteknek. Igazoltan képes stimulálni a bőr Aquaporin 3 (AQP3- membránfehérje), FGF7 (fibroblaszt növekedési faktor) és a TGF beta (polipeptid molekula)1 termelését, melyek segítik a sejtek vízháztartásásnak teljes szabályozását. Rendkívüli nedvesítő képessége miatt a bőr tovább marad hidratál és feszes miközben a barrier funkciók is javulnak.
A Gromwell gyökér a kínai hagyományos orvoslás közkedvelt gyógynövénye. Legfontosabb komponese a shikonin, ami egy anti-tumor aktivitással rendelkező hatóanyag, ami hatásos ellenszer a bőrfelületet megtámadó karcinogénekkel szemben, meggátolja a bőr proliferációját, a káros sejtburjánzást.
Érzékeny, irritációra hajlamos bőr mindennapi bőrnyugtatója. A hársfa virágainak és levelének lepárlásával állítják elő ezt a finom, virágos illatú aromavizet, mely gyengéden ápolja a száraz, érzékeny, érett bőrt, de gyerekek bőrápolásában is hasznos. A fakóbőrt szó szerint felvirágoztatja, derűssé-mosolygóssá és gondoltanná varázsolja, meghittséget ajándékoz számára.
A hialuronsav jolly joker a bőrápolásban. Születésünktől kezdve velünk van, de ahogy Mi növekszünk és fejlődünk, a bennünk levő hialuron mennyisége azzal ellentétesen csökken. Több, mint 50 %-ban a bőrben koncentrálódik, de megtalálható még az izmok, csontok és az ízületi folyadékok összetételében is. Kémialiag egy nagy molekuláról van szó, D-glükuronsav és az N-acetil-D-glükózamin diszacharidegységek ismétlődéséből áll (GAG). Multifunkcionális hatással rendelkezik, így egy igazi csodaszer. Vízmegkötő képességéhez nehezen ér fel bármi, továbbá gyulladáscsökkentő hatása is kiemelkedő. Segít a szabadgyökök visszaszorításában is, csökkentve a bőr öregedési folyamatát, és ezzel együtt a ráncok megjelenését. Puhítja és rugalmasabbá képes tenni a bőrünket. Megjelenési formája, és molekulasúlya eltérő lehet. Utóbbi alapján megkülönböztetünk kis és nagy hialuronsavat, érdemes mindkettő formát alkalmazni, ugyanis egymás hatását erősítik. A nagy molekulasúlyú nagyobb mennyiségű vizet tud magába zárni, de mérete miatt főként a bőr felszíni rétegeihez tud eljutni; míg a kis hialuronsav behatol a mélyebb, nehezen elérhető részekhez, hátránya viszont, hogy kicsi molekulasúlyánál fogva kevesebb vizet tud magába szippantani. A „tiszta” hialuronsav mellett gyakran találkozhatunk a só formájával, a nátrium hialuronáttal. Ez a forma elterjedtebb, mert stabilabb és könnyebben beépíthető a formulákba.
A magyar homoktövismag olaj gazdag vitaminforrás, a növényi olajok közül az egyik legkiemelkedőbb. Rendkívül magas az E-vitamin tartalma. Energizál, késlelteti az öregedést, legtöbb sitoszetrol tartalommal rendelkezik a növények között. Helyileg gyorsítja a sebgyógyulást, erősiti a kötőszöveteket, jótékony hatású a száraz-berepedezett bőrre, s a káros sugárzások ellen is hatásos.
A kozmetikai világban az elsődleges funkciója a sűrítés a krémemulziókban, mellyel a víz és az olajfázis könnyebben stabilizálható, homogén állomány érhető el.
A jázmin virágvize hasonlóan más természetes hidrolátumokhoz, az illó komponens lepárlásából született. A jázmin édes, egzotikus; gyengéd mégis határozott. Külsőleg és szellemileg is képes a változástatásra. Bőrünket nyugtatja, könnyedén tonizálja. Belsőleg is hasonló érzéseket kelt: nyugtat, egyensúlyt teremt a lélekben. Érzékeny bőrűeknek és lelkeknek, kismamáknak, kisbabáknak ajánlott!
A jojoba kémiai szerkezetét tekintve egy folyékony viasz: legnagyobb mértékben hosszú szénláncú viaszészterek (főleg gadoleinsav) alkotják. Emiatt nagyon hasonlít az emberi faggyú komponenseihez. Ezzel könnyen magyarázható, hogy bőrrokon hatóanyagaival aktívan részt vesz a bőrfelszín és a bőr felsőbb rétegeinek megerősítésében, a nedvességpárolgás visszaszorításában. Az egyik legellenállóbb olaj több szempontból. Képes a bőrünket megtámadó mikroorganizmusokkal szemben felvenni a harcot, mint például az akne kialakulását okozó Propionibecterum acne-vel. Ebből kifolyólag a zsíros, pattanásokra hajlamos bőr elengedhetetlen csodaszere. Egyedi zsírsavprofilja miatt lassabban bomlik, stabilitása elsőrangú, bázisolajként is megállja a helyét.
Természetes növényi színezőanyag, mely segíti a zöld növények fotoszintéziséhez szükséges fény felvételét. Szagtalaníntó és baktérium ellenes hatása is van.
A koffein egy kávé-komponens, pontosabban a kávé nitrogén tartalmú alkaloidja. Egy igazi reggeli energizáló hatóanyag. Csökkenti a sötét karikákat felélénkítve a vérkeringést a szemünk körül, így mérsékeli kipirosodást, a pirulást és a duzzanatokat.
Az indiai kokumfa gyümölcsmagjából préselik ezt az egyenletes triglicerid-szerkezetű egzotikus vajat. Habár a neve még kevésbé ismeretes, de a kakaóvaj alternatívájaként tartják számon hasonló zsírsavszerkezete miatt. A kokum csak úgy, mint sok más egzotikus növényi vaj táplálja és a hidratálja a sérült, töredezett és allergiára hajlamos bőrt. Erősiti a bőrszerkezetet és növeli annak ellenállóképességét. Mindezt úgy teszi, hogy lágyít és puhít is. Kiegyensúlyozott zsírsavösszetételével könnyen szívódik be, nem hagy zsíros érzetet maga után.
A növényi olajok körében az egyik legismertebb a kókuszolaj. Az olajat a Cocos nucifera pálmájának terméséből préselik. Változatos, és egyben jellegzetes zsírsavösszetétele miatt meghatározó szerepet tölt be a bőrápolásban. Zsírsavösszetételének körülbelül 90 %-át a rövid szénláncú zsírsavak adják: laurinsav, kaprinsav és kaprilsav, melyek meghatározzák az olaj fizikai tulajdonságát. Könnyen, de nem túl mélyen szívódik fel. Megfelelő ph tartományban képesek megakadályozni az izzadság kialakulásáért és vele együtt a kellemetlen szagokért felelős baktériumok elszaporodását.
A körömvirág sokoldalú gyógynövény. Kivonatát CO2 extrakcióval állítják elő, melyben koncentráltan vannak jelen jellemző hatóanyagai: flavonoidok, szeszkviterpének és karotinoidok. Az érzékeny bőr hűséges barátja. Regenerál, nyugtatja a sérült bőrfelszínt, továbbá gyorsítja a hegesedést és bőrszerzetjavító. Csökkenti a duzzadt bőrt, s védelmet nyújt a negatív környezeti hatásokkal szemben (napfény, környezeti szennyeződések). A legtöbb bőrproblémára megoldást biztosít (ekcéma, kipirosodott-irritált bőr, érett bőr, stb.)
A valódi levendula a Lavendula angustifolia virág gyengéd vízgőzdesztillációjával állítják elő. A levendula illóolaj nyugtatóan befolyásolja az elmét és testet. Belélegezve aromája ellazítja az idegrendszert, csökkenti a feszültséget, stresszoldó. Hozzájárul a pihentető alváshoz. Hatóanyagaival regenerálják a bőrfelszínt. Kiválóan alkalmazható hámosító tulajdonsága miatt égési sérülésekre, hegekre és rovarcsípések kezelésére.
Magyarországon a vadon termő Oenothera biennis apró magjaiból sajtolt olaj rendkívül értékes az emberi bőrápolásban. Minden bőrtípus számára pozitív hatású, de a legjobban az érzékeny, száraz és irritált bőr profitál belőle. A benne található zsírsavak különleges aránya miatt egyedülálló. A nagyszámban jelenlevő linolsav és a y-linolénsav támogatják a bőr membránjait, javítják a sejtanyagcserét, ezáltal felgyorsítják a bőrregenerációt.
Az ausztrál makadámdióból (Quesslandi nut) sajtolt olaj különlegessége abban rejlik, hogy magas telítetlen zsírsavakban, többek között az esszenciálisokban, mégis stabil olajnak számít. Omega-7 (palmitolajsav forrás), mely serkenti a sebek gyógyulását, irritált és érett bőr számára tökéletes ez az összetételű olaj. A linolsav segít megelőzni a trans-epidermális vízvesztészt, magas fitoszterol tartalmának köszönhetően pedig nyugtatja a bőrünket, segíti bőr barrierrétegét funkciójában megerősíteni.
Egy szuper különleges C-vitamin származék, teljes nevén Magnesium Ascorbyl Phosphate (MAP). Miért más, és hatásosabb a standard C-vitaminnál?! Alapvetően a C-vitamin egy nagyon hatásos alkotóelem a szépségápolásban, de instabilitás jellemző kémiai szerkezetére. Külső hatásokra, mint kémhatásra (ph), fényre és a levegőre érzékeny, ezáltal könnyebben és gyorsabban oxidálódik, bomlik el. A MAP kémiailag az egyik legstabilabb C-vitamin származék. Erős antioxidáns, a kollagéntermelésre serkentően hat, javítja a bőr szerkezetét, csökkenti a bőrpírt és gátolja a melanin termelődést. Nincs hámlasztó hatása, gyengéden járul hozzá a bőr ápolásához.
A dél-afrikai vadonban termő Marula fa érett gyümölcséből nyert olaj. A marula olaját évszázadok óta elixírként alkalmazzák az afrikai nők szépségük megőrzéséhez külsőleg és belsőleg egyaránt. A marula hidegen sajtolt olaja antioxidánstartalmával nehéz versenyezni. Magas C- és E-vitamintartalma, különleges zsírsavösszetétele alkalmas minden bőrtípusra; legyen az érett, száraz, érzékeny (rozacea, ekcéma), vagy épp kombinált, zsíros (pattanásos). A benne, magas arányban jelenlevő vitaminok védelmet nyújtanak a sejtkárosodással szemben, s fokozott hatékonysággal dolgoznak a finom vonalak mellett, a mélyebb ráncok sejtszintű regenerálásában is. Magas olajsav tartalmának köszönhetően mélyen hidratál. Az egyszeresen telítetlen linolsav pedig képes enyhíteni a gyulladásos folyamatokat, köztük a viszketést, a bőrpírt, akne okozta sebeket és hegeket; miközben beépül a bőr természetes lipidrétegébe megvédve és erősítve azt. A test teljes felületén alkalmazható. A különleges hatóanyagok kombinációja miatt könnyen beszívódik, nem hagy zsíros érzetet.
A magyar meggymag marcipánra emlékeztető aromája és aranysárga színe egyből belopja magát az ember szívébe és bőrébe egyaránt. A magas linolsav és olajsav kiegyensúlyozott aránya miatt minden bőrtípus számára ajánlott, de főként a száraz-vízhiányos bőr imádja. Előbbi képes a bőr vízveszteségét csökkenteni, ezáltal puhává és simává tenni a bőrt, utóbbinak a bőrregenerációban van főszerepe, mely képes finomítani a ráncokat és táplálni a bőrt, továbbá fokozza a bőr vérkeringését, regenerálja a bőrt, hidratáló hatású, antioxidáns hatásánál fogva rugalmassá teszi a bőrerek falát.
A muskotályzsálya egyike azoknak az illóolajoknak, melyek a nőiség harmóniájának a megteremtésében vesznek részt. Görcsoldó és nyugtató hatású a női gondokra. Fokozza a menstruációs ciklus szabályozásában közreműködő női hormonunk, az ösztrogén megfelelő termelődését. Segít megküzdeni a menstruációs fájdalmakkal, továbbá fertőtlenítő és gombaölő tulajdonságánál fogva képes semlegesíteni a kellemetlen szagokat és helyette frissességgel megtölteni bőrünket.
A szépségápolásban a napraforgóolaj az egyik legtöbbször előforduló bázisolaj. Tápanyagokban és antioxidánsokban bővelkedik. Az olaj karakterét a benne magas számban jelen levő esszenciális linolsav határozza meg. Textúrája könnyed, a bőrbe gyorsan beszívódik. A linolsav a ceramidmolekulák egyik alkotóegysége, amely a fontos szerepet tölt be a bőr barrierrétegének kiegyensúlyozott működésében. Mérsékeli a túlzott vízpárolgást azáltal, hogy megerősíti a mélyebb rétegek vízháztartását. Továbbá a napraforgóolaj rendkívüli E-vitamin tartalmával hozzájárul nagymértékben a bőrsejtek regenerációjához. A benne található további értékes növényi komponensek, mint a vitaminok (A,C és D), karotinoidok és növényi viaszok együttesen erősitik az antioxidáns aktivitást és segítik az egészséges bőr kiépülését.
Bőrünk természetes hidratáló elemei (NMF - Natural Moisterising Factor) közül az egyik, a növényi eredetű Nátrium PCA, kémiailag a piroglutaminsav nátrium sója. Ennek a kis aminosavszármazéknak nagy szerepe van a bőrnedvesség fenntartásában. A bőrben piroglutaminsavként aktiválódik. Kiváló higroszkópos hatásának köszönhetően képes a bőr nedvességét megkötni és magába szívni. Továbbá még egy plusz pont, hogy nem okoz irritációt és nem allergizál.
Keserűnarancs illóolaj (Sevillai narancs) gőzlepárlásából melléktermékként előállított terápiás funkciójú virágvíz. Jellegzetes, frissítő illata és hatóanyagai bőrre és lélekre egyaránt pozitív hatásúak. A narancsvirág hidrolátum (neroli hidrolátum) ismert gyulladásgátló és bőrnyugtató tulajdonságairól. A fakó, élettelen, száraz bőrt üdévé, bársonyossá, kisimulttá varázsolja. Élettel tölti fel. Hatása belülről is változást eredményez. Érzékeny, törékeny lelkek aromavize. Hangulatjavító, feszültségoldó sajátossága miatt a hidrolát-terápiában is alkalmazzák.
A francia Polinéziában honos örökzöld fa leveléből nyert illó. Fő biokémiai hatóanyag a kámfor-csoportjába tartozó 1,8 cineol. Ismertebb nevén eukaliptol, mely egy erős fájdalomcsillapító hatású komponens. Az antibakteriális és antiszeptikus niaouli illóolaj elsősegély bármilyen bőrön jelentkező seb, vágás, horzsolás és még a zúzódás kezelésben. Hatékonyan tisztit, és védelmet nyújt a bőrön kialakulni vágyó baktériumok és vírusok ellen. A sebgyógyulás és a sejtregenerálódás gyorsabb általa anélkül, hogy csúnya és sötét hegeket hagyna maga után. Hatóanyagának köszönhetően csillapítja az aknés és más egyéb baktérium okozta gyulladásokat, szelíden támogatja
Az olívaolaj táplálkozásbiológiai értéke tudományosan bizonyított, de nem csak az egészséges táplálkozás egyik alappilléréhez tartozik, külsőleg alkalmazva is csodákra képes. Bővelkedik stabil olajsavban, mely eléri bőrünk mélyebb rétegeit regenerálva azokat. Továbbá nagyobb mennyiségben tartalmaz palmitinsavat is, mely a legnagyobb százalékban található meg bőrünkben, de az idő előrehaladtával ennek mennyisége sajnos folyamatosan csökken. Bőrazonos zsírsavaival ezért alkalmas a száraz, élettelen bőr ápolására hozzájárulva az egészséges bőr zsírháztartásásnak működéséhez. Gazdag D, E vitaminban, és hasznos flavonoidokban (kvercetin, rutin és kaempferol), melyek antioxidánsként segítik bőrünket megóvni a környezeti stressz behatásaitól.
A legtöbb illóolajhoz hasonlóan a pálmarózsa illója is vízgőzdesztilláció útján születik, ahol növény föld feletti részét helyezik lepárlás alá. Finom, rózsás, nőies esszenciája és különleges hatóanyagai miatt az aromaterápiában és orvosi gyakorlatban gyakran visszatérő összetevő. Belélegezve nyugtató és hangulatjavító. Külsőleg alkalmazva antiszeptikus és baktériumölő tulajdonságai érvényesülnek. Főként ezt a zsíros, pattanásos bőr hálálja meg. Hozzájárul a bőr faggyújának egészséges, kiegyensúlyozott termeléséhez. Ezenkívül tonizál és hidratál, a tág pórusokat előbb kitisztítja, majd összehúzza, így a mitesszerek és aknék kialakulásának esélyét csökkenti.
Természtes, natúrkozmetikában alkalmazott tartósítószer. Nevében az alkohol szó megtévesztő lehet, ezért fontos kiemelni, hogy nem azonos a denaturált szesszel (etil-alkohol, etanol). Nincs szárító tulajdonsága a bőrön alkalmazva. Különböző esszenciális olajok, mint a narancs, rózsa, jácint komponenseiből nyert alkohol-származék. Illata kellemes virágos aromájú, mellyel képes semlegesíteni nem kívánatos szagokat. Továbbá megakadályozza természetes tartósító hatásából eredően a vizes fázisú kozmetikumokban a baktériumok előfordulását, esetleges elszaporodását.
A vadrépa apró, szárított magjaiból desztilláció során nyerhető ki a karakteres répamagillóolaj. A föld és az édeskés vadrépa kevert aromajegyei határozzák meg illatát. Az egyik legenergikusabb alapanyagnak számít a ráncmegelőzésben a sejtregenerálásban. Nem csoda, hiszen közel 40%-ban tartalmaz karotinoidokat, azt a narancsossárga pigmentet, ami egy antioxidáns szupersztár. Elsősegély minden fáradt, érett, tónustalan és száraz bőrtípus számára, amely rugalmasság, élénkség és frissesség után sóvárog.
Az élelmiszerminőségű rizskorpaolaj gazdag összetevői képesek a megviselt bőr állapotát újraépíteni, regenerálni. Magas E vitamintartalma, továbbá a korpájában található oryzanol (növényi szterolok és ferulsav észeterek keveréke) olyan mértékű antioxidánsok, melyek hatásosak az érett, élettelen bőrből a ragyogást előhívni. Az oryzanol ferulinsav tartalmának köszönhetően enyhén gátolja a melanin termelést, így csökkenti az öregedési foltok megjelenését.
A rizs, és a belőle nyert értékes komponensek Japánban évszázadok óta a szépségápolás alappilléréhez tartoznak. Különleges összetevőinek egyike a rizspor. Mikronizált formában borogatásként alkalmazták a problémás, aknés bőrre. Ugyanis a pórusukban bent rekedt baktériumokat felszabadítja és gyengéden eltávolítja, felszívja a faggyút és a nedvességet, a pórusok megtisztulnak, a bőr újra levegőhöz jut.
A rozmaring egy igazi jollyjoker. Antioxidáns, baktériumölő és gyulladásgátló is egyben. Kulcshatóanyaga a carnosic sav, mely serkenti az öregedés lassításában hasznos glutation (tripeptid) termelését. Serkentően hat a bőrszövetek keringési folyamataira is, méregtelenít és feszesít. Antioxidánsként nem csak a bőrünk profitál belőle, hanem azok az oxidációra hajlamos növényi olajok, melyekben főként többszörösen telítetlen zsírsavak dominálnak.
A damaszkuszi rózsa vízgőzdesztillációja útján előállított illó komponens. Intenzív, jellegzetes rózsaillat jellemzi. A fejillatok egyik jeles képviselője. Valamint parfümök és kozmetikai termékek közkedvelt természetes illatkomponense.
A hidegen sajtolt sárgabarackmag-olaj régi múltra tekint vissza a bőrápolásban. Főleg egyszeresen telítetlen olajsav koncentrálódik triglicerid szerkezetében. A sárgabarackmag-olaj magas olajsavtartalma miatt, képes a könnyen és hatékonyan beszívódni a bőrbe aktív zsíroldékony hatóanyagaival, ráadásul részt vesz a bőrvédő barrierréteg megerősítésében, így megakadályozza a bőr túlzott vízveszteségét. Többszörösen telítetlen zsírsavak közül a szervezet számára nélkülözhetetlen linolsav dominál benne, ami elsősorban a sejtregenerációt támogatja. Megfelelő arányú zsírsavak és növényi komponensek (vitaminok, növényi szterolok) miatt alkalmas a zsíros és száraz bőrnek egyaránt.
A selyem-protein előállítása már a kikelt selyemhernyó gubójából történik hidrolizált protein formájában, így a nagyobb molekula kisebbre történő bontása révén a bőr felső rétegein keresztül könnyebben áthatol, és hatékonyabban szívódik fel. A bőrfelületen nevéhez méltóan selymes és bársonyos érzést kelt, mintha egy gyenge de kellemes réteget adna a száraz, egyenletlen bőrnek. Hasznos tulajdonsága, hogy a természetes film-réteg képződésével a bőr nedvesség-tartalmából kevésbé veszít, és a bőr külső védelméhez is hozzájárul, hogy megvédi a külső ingerektől segítve a megfelelő bőrszerkezet meglétét.
A finomítatlan shea vajat hidegen sajtolás útján nyerik az afrikai karité fa terméséből már évszázadok óta. Gazadag komponensei, mint a különböző zsíroldékony vitaminok és komplex zsírsavprofilja teszi igazán egyedivé a bőrápolásban. Nagy mennyiségű A-vitamin és E-vitamin tartalma serkenti a bőr természetes öngyógyító folyamatait, regenerál, segítséget nyújt a bőrünkön kialakult sebek kezelésében. Magas sztearinsav és olajsavtartalma miatt textúrája krémesen szilárd, de bőrre kerülve felveszi azt a megfelelő hőmérsékletet, amelyen gyorsan és aktívan tud felszívódni, nem hagy ragacsos érzést. Nem tömíti el a pórusokat, nem komedogén. Ezáltal a problémás bőr csodaszerének is nevezik. Alkalmazható aknés, pikkelysömörre és ekcémára hajlamos bőrön, s a napsugárzás okozta bőrirritáció enyhítésére is kiváló növényi vaj.
Szemvidítófű vagy vigasztalófű a „szem minden nyavalyára” csodaszer, csak így emlegették már a 14. században is. Nevét elsősorban a virág alakja és színei miatt kapta, mellyel az érzékeny szemre asszociáltak. A szemvidító megoldás a legtöbb szembántalomra különleges beltartalmának köszönhetően. Nagy mennyiségben tartalmaz tanninokat, flavonoiodkat és különböző iridoid-glikozidokat. Ezen hatóanyagok együttesen támogatják a szem körüli irritációkat, összehúzó és vérzéselállító hatásukkal.
Laosz, Vietnám és Thaiföld hegyvidékein található benzoefa kivonata. A benzoefa gyantájából alkoholos extrakció útján kinyert benzoin gumi alkoholos oldata. Édeskés, egzotikus illatát a benzoesav és a vanillin keveredésének köszönheti. Kiváló gyulladáscsökkentő és fertőtlenítő hatásásról ismert. Valamint benzoesav tartalma miatt gombaölő tulajdonságú. Aromaterápiában gyakran alkalmazott kivonat. Pozitív hatást gyakorol az idegrendszerre, alvásjavító, segít a test és lélek teljes regenerációjához.
A szkvalán az instabil szkvalén telített módosulata, s egyben stabil változata. A szkvalén növényi olajok (oliva, amaránt, stb.) el nem szappanosítható lipidei közé tartoznak, az emberi bőr hidrolipidrétegének szerves részét alkotják, jelentős mennyiség található a faggyúváladékban. A stabil szkvalán könnyen szívódik fel, nem hagy zsíros érzetet, megakadályozza a felszíni és a mélyebb rétegek víztartalmának csökkenését. A bőrnek garantáltan hidratáltásgot és selymességet biztosít.
A szódabikarbóna kémiai elnevezése nátrium-hidrogén-karbonát (NaHCO3) egy vízben jól oldódó só, melynek vizes oldata lúgos kémhatású. Ennek a sokoldalú anyagnak az előnyeit a vegyészet, a konyha mellett a szépségipar is bátran és sokféleképpen használja fel. Antibakteriális hatású, gyulladáscsökkentő hatása miatt alkalmazható problémás bőrfelületeken. Eltávolítja a felesleges faggyút, összehúzza a pórusokat, képes megkötni a többlet verítéket és a kellemetlen semlegesítésében is aktív résztvevő.
A manióka gyökér gumójából származó poliszacharid. Elsősorban a táplálkozásban ismert, a bőrápolásban elsősorban funkcionális szerepe van. Magas keményítőtartalma miatt sűrítőanyagként alkalmazzák, mellyel csomómentes stabil állagú krémek állíthatók elő. Továbbá képes a bőrfelületen felhalmozódott faggyú felszívásásban anélkül, hogy ragadós érzetet hagyna maga után.
A Melaleuca alternifolia levelének vízgőzdesztillációja útján születik a teafa illóolaja. Balzsamos, friss aromájával tisztít és fertőtlenít. Az egyik legerőteljesebb baktérium, vírus -és gombaölő illóolaj. A bőrön közvetlenül alkalmazva enyhíti a bőrfertőzések és sebek okozta irritációt, s hozzájárul a bőr immunrendszerének megerősítéséhez.
Kaméliaolajat, avagy teaolajat a gésák szuperolajaként tartják számon mai napig. Vitaminok, és antioxidáns hatóanyagok sokasága fellelhető benne. Olajsavat nagy arányban tartalmaz (körülbelül 80%-ban), mely mély hidratálásra készteti a fakó, fáradt, igénybe vett bőrt. Tónusjavító tulajdonsága révén képes csökkenteni a hegek, striák, foltok megjelenését. Zsírsavösszetétele a száraz, érzékeny és érett bőrre optimális választás.
Palmitoyl Tripeptide-5 Egy szabadalmaztatott 3 aminosavból álló sejtkommunikáló intelligens peptid formula. Utánozza a szervezet saját mechanizmusát, párhuzamosan serkenti a kollagéntermelődést és védelmet nyújt a kollagén lebomlása ellen. Ráncellenes hatása bizonyított. Bőrünk sajnos az idő előrehaladtával folyamatosan veszít a kollagén mennyiségéből, ezáltal az rugalmatlanabbá válik, az arckontúr megereszkedik, megjelennek a ráncok. Ez a multipeptid azáltal, hogy képes hatni a sejtek osztódásáért felelős TGF-Beta faktorra (fehérje növekedési faktor), bőrünket belülről készteti kollagéntermelésre. Kis mérete miatt könnyen behatol a bőr azon rétegeibe, ahol a kollagén szintézis történik. Stimulálja a fibroblasztokat (kollagént termelő sejtek), hogy több kollagént termeljen, továbbá mérsékli a kollagén lebomlását.. Tehát egy okos és kölcsönös kapcsolatot biztosít a bőrünkbe bejutatott fehérje és saját bőrünk sejtjei között. mely lassítja bőröregedés folyamatait.
Neve az ubiquitus szóból eredeztethető, amely „mindenhol jelenlevőt” jelent. Közismertebb nevén koenzim Q, vagy Q10. Természtesen van jelen testünkben, mint hasznos antioxidáns. Sejtjeink energiaellátásának szabályozásáért felel. Mennyisége időről-időről csökken, amivel párhuzamosan nagyobb energia szabadul fel a káros szabadgyökök keletkezésére. Ennek a káros láncreakciónak a nyomát bőrünkön viseljük és hordjuk: megjelennek a finom, első ráncok és szarkalábak, az UV-sugárzás okozta foltok felerősödnek, hangsúlyosabbá válnak a hegek. Szerencsére kívülről, természetes forrásból tudjuk kárpótolni a bőrünket, s lassítani a szabadgyökök okozta károkat. Az ubikinon az egyik legenergikusabb hatóanyag a ráncok kezelésében, hatása E-vitamin és szkvalán szinergiájában tovább fokozható.
A bőr természetes alkotórésze, mint a külső epidermisz hidratáló faktora. Hatékonysága a bőr nedvességtartalmának szabályozásában összpontosul. Általa a bőr rugalmasabb, vízzel teli, és kevésbé lesz sérülékeny. Az általánosan száraz bőr karbamidtartalma csekély, így annak pótlása szükségszerű, mellyel meggátolható a felhám további vízvesztése. Számos bőrprobléma; mint pikkelysömör, korpás sebborhea, ekcémás és vízhiányos bőr kezelésében csodákra képes.
A varázsmogyoróvizet imádjuk enyhén fás és fűszeres illata miatt. Hatóanyagaiban egyedülállónak számít, egy igazi vitaminforrás. Hidrolátumában olyan növény származékok dúsulnak, melyek a virágvizek királyává emelik fel. A benne található flavonoidok, illó komponensek és szerves savkomponensekkel komplexen fejtik hatásukat a bőrre. Gyulladáscsökkentő, és enyhén fertőtlenítő hatása a flavonoidok és a vitaminok együttes erejéből dolgozik, ezért különösen jól kezelhető vele a faggyúmirigyek túlzott működése, ezáltal a pórusok összehúzódása. Kávésav és klorogénsav tartalmának köszönhetően pedig serkentően hat a mikrokeringésre, felébreszti bőrünket.
A xantán biofermentációval előállított több ezer cukoregységből felépülő poliszacharid, mely fehér por formájában van jelen. Az élelmiszeripar és a kozmetikai ipar is ugyanazért a célért alkalmazza, ami nem más, mint a kiváló gélképző tulajdonsága. Kis mennyiségben is hatásos: a vizes fázisokhoz hozzáadva sűrítő, viszkozitásnövelő, emulzióstabilizáló.
Ez a szuper kivonat magával hordozza az Arabica kávé minden jóságát. Gondoljunk csak a kora reggeli ébredésekre, a karikás szemeinkre, amikor alig várjuk, hogy belekortyolhassunk a forró zamatos kávénkba. Mindezt annak érdekében, hogy testünk mellett elménk is felébredjen. Ugyanezt az érzést éri el a zöldkávé kivonata bőrünkkel is, felébreszti és felkészíti őt a nap hátralévő részére. Mivel zöld kávéról van szó, ezért hatóanyag és érzékszervi szempontból is különbségek mutatkoznak szemben a pörkölt társával. Nyers, földes illat jellemzi. A klorogénsav magas koncentrációban van jelen benne, mely serkentően hat keringésre. A duzzadt, kialvatlan szemeknek búcsút inthetünk általa.
Ez a fantasztikus különleges olaj a pörköletlen nyers zöldkávé hidegen sajtolt terméke. Zsírsavösszetételént tekintve magas százalékban tartalmaz palmitinsavat és linolsavat (40-40%), ezen felül található még benne sztearinsav és linolsav is. Kiemelkedően magas a szteroltartalma, azon belül a béta-szitoszzterolból és a stigmasterolból van benne a legtöbb, melyek hatékonyak a gyulladáscsökkentésben, hozzájárulnak az érzékeny bőr kondícionáláshoz.
A Camellia Sinensis, azaz a teacserje növényből kivonatolt teljes egészében természetes granulátum. Fő hatóanyagai, mint a polifenolok, kathecinek, a koffein és a flavonoidok (teaflavin, flavonon) közös erővel járulnak hozzá bőrünk egészségéhez kívül-belül. Antioxidáns tulajdonságával blokkolja a szervezetünkben felgyülemlő káros anyagok, s a szabadgyökök keletkezését lassítva a bőr idő előtti öregedését.
írta és szerkesztete: Szujó Nóra biomérnök
A fenti összeállítás szerzői jogi védelem alatt áll. Engedély nélküli felhasználása, másolása, jogi következményeket von maga után!